3PL Lojistik Nedir? 3. Parti Lojistik Hakkında Her şey

Günümüzde birçok şirket, tüm mallarını depolamak ve dağıtmak için yeterli kaynağa sahip değildir. Bu durum için uygun bir çözüm, bir 3PL tedarikçisi sayesinde lojistiği dışarıdan temin etmektir.

Dış kaynaklı lojistik olarak da bilinen 3PL veya üçüncü taraf lojistik, bir şirket tarafından lojistik alanında hizmete ihtiyaç duyan firmalara dolaylı yoldan sağlanan hizmetleri ifade eder. Şirketin lojistiğinin yanı sıra depolama, sipariş hazırlama veya yük taşımacılığı alanındaki görevleri de üstlenir. Böylece 3PL hizmet sağlayıcısı, müşterinin öğelerinin işlenmesinden ve bunların müşteriye teslim edilmesinden sorumlu olur. Kısaca bir 3PL hizmet sağlayıcısı, şirket ile müşteriler arasında aracı görevi görür.

İşte üçüncü parti lojistiği hakkında bilmeniz gereken her şey!

3PL Lojistik Nedir?

3PL, Türkçe üçüncü taraf lojistik olarak da adlandırılan İngilizce Third-Party Logistics teriminin kısaltmasıdır. “3PL lojistik ne demek?” diye merak ediyorsanız kısaca, "adından da anlaşılacağı üzere 3PL, şirketinizin lojistiğini üçüncü tarafların yardımıyla yapılmasını sağlayan bir taşımacılık şeklidir". Lojistik hizmet sağlayıcısı, depolama, sipariş toplama, nakliye ve diğer hizmetlerin yönetimini sizin yerinize gerçekleştirir. 3PL'yi kullanmak özellikle küçük veya yeni kurulan şirketler için idealdir. Orta ölçekli ve daha büyük şirketler için tüm tedarik zinciriyle ilgilenen 4PL önerilir, ancak 3PL, üreticiler ve toptancılar kadar orta ve yüksek büyüme oranına sahip web mağazaları için de kullanışlıdır.

Lojistik fonksiyonlar, gelen yükün elleçlenmesi, gümrük formalitelerinin ele alınması, depolama ve dağıtımı içerir. Bir 3PL şirketi de iade lojistiğiyle ilgilenebilir. Dolayısıyla 3PL lojistik firmaları taşımacılığın yanı sıra pek çok hizmet sunar.Bu nedenle bir 3PL şirketi, kapsamlı bir lojistik hizmet sağlayıcıları ağına sahiptir. Bu sayede 3PL ile firmanızın operasyonel lojistiğini yaptırabilirsiniz.

Üçüncü Parti Lojistiğin Avantajları nelerdir?

Bir 3PL sağlayıcı kullanmak birçok fayda sağlar. Dış kaynak kullanımından müşteri deneyimini geliştirmenize kadar üçüncü taraf lojistik kullanmanın avantajları şöyle sıralanabilir:

• En büyük avantaj, 3PL lojistiği dış kaynak kullanarak satış, pazarlama ve ürün geliştirme gibi işinizin diğer yönlerine odaklanabilmenizdir. 3PL'de dış kaynak kullanımı size daha fazla zaman ve kaynak kazandırır.
• Üçüncü parti lojistik, nakliye şirketlerini bireysel nakliyecilerden daha fazla etkiler. 3PL'ler, birden fazla müşteri adına taşıyıcılarla ortaklık kurarak hacim ve sipariş sıklığına göre fiyatları müzakere edebilir. Tedarik zincirinizin tamamını veya bir kısmını yönetmek için bir 3PL kullanmak, size işinizi büyütmek ve geliştirmek için diğer önemli alanlara yatırım yapma özgürlüğü de verir.
• Çoğu şirket, yıl boyunca talepte dalgalanmalar yaşar. Bu sayede 3PL lojistik kullanmak, ihtiyacınız olmadığında harcama yapmak zorunda kalmadan bütçeyi etkili bir şekilde yönetmenize olanak tanır.
• Müşteriler standart olarak ertesi gün veya aynı gün sevkiyat bekler. Üçüncü taraf bir lojistik sağlayıcı kullanıyorsanız 3PL'nin geniş dağıtım ağına erişim sayesinde siparişin nereye gönderildiğine bakılmaksızın hızlı sevkiyat sunabilirsiniz. Bu da size daha iyi bir müşteri deneyimi olarak geri döner.
• Depolama söz konusu olduğunda, depo alanı ve personel maliyetleri olmadığı için tasarruf yapmanızı sağlar.
• Uluslararası satış yapıyorsanız 3PL lojistik şirketleri gönderilerinizi geciktirebilecek ve eksiksiz yapıldığında yüksek maliyetlere yol açabilecek belgeler, gümrükler, vergiler ve diğer sorunları halledebilir.


3PL Tedarikçisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu PL modelinde üretici ya da şirketler, nakliye ve lojistik ihityaçlarını dışarıdan temin eder. 3PL hizmet sağlayıcısı; bu faaliyetleri organize eder, uygulamalar için üçüncü taraf ve kişilerle anlaşabilir.Üçüncü taraf lojistik firmaları üretici ve aynı zamanda tedarikçi arasında köprü görevi görür. 3PL firmaları, tedarik zincirinde birbirini takip eden bu 2 aktör arasındaki lojistikle ilgilenir. Bu arabuluculuk hem maliyet hem de iş yükü açısından pek çok avantaj sağlar. 3. parti lojistik işletmeleri ile anlaşma sürecinde şu püf noktaları göz önünde bulundurarak tüm avantajlardan yararlanabilirsiniz:
• Fiyat: 3PL hizmet sağlayıcılarının oranları, malların türüne, gönderinin aciliyetine ve varış noktasına bağlıdır.
• Uyarlanabilirlik: 3PL hizmet sağlayıcısının şirketinizin lojistik ihtiyaçlarına uyum sağlama yeteneğini kontrol etmeniz gerekir. Faaliyetteki artışa yüksek düzeyde yanıt verme, şirketin sürdürülebilir büyümesinin anahtarıdır.
• Teknoloji: Süreçleri yürütmek için teknoloji ve otomasyonu kullanan 3PL hizmet firmasına güvenebilirsiniz. Çünkü gelişimi takip eden ve işleyişe dahil eden sağlayıcılar malların depolanması, sipariş toplama veya sipariş gönderme ile ilgili tüm aşamaları daha kontrollü bir şekilde yapabilir.
• Hizmet Kalitesi: 3PL tedarikçisi istikrarlı olmalı ve aynı zamanda verimli bir hizmet sunmalıdır.

Bir 3PL tedarikçisi söz konusu olduğunda doğru seçimi yapmak şirketinizin geleceğini belirler. Bu nedenle, tüm parametreleri değerlendirmek önemlidir. Siz de üçüncü parti lojistik firmaları sayesinde şirketinizin lojistik ihtiyaçlarını karşılamak isterseniz Sertrans Logistics'in profesyonel ekibinden ve geniş araç filosundan yararlanabilirsiniz.

 

 

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın