İhracatta Fark Yaratmak

Bugüne kadar her fırsatta bir ülkenin kalkınmasının, gelişmesinin ve gelecek nesillere daha güçlü ve her anlamda refah düzeyi yüksek bir ülke bırakmanın yolunun, güçlü bir ihracat büyümesinden geçtiğini vurguluyorum.

Ülkemiz akıllı, cesur, görülmeyeni görerek yola çıkan girişimci ihracatçıları sayesinde her geçen gün daha büyük ihracat başarılarına imza atıyor ve ihracat ekonomisi her geçen gün biraz daha büyüyor. Tüm dünyada derin ekonomik darboğaza rağmen ihracatçımız yeni başarılara imza atmak adına çalışmaya ve yeni rekorlara imza atmaya devam ediyor.

Türkiye'nin genç, teknolojiye yatkın nüfusu ve konvansiyonel üretim gücünü bir kenara koyacak olursak; bu başarının bir tarafında da ülkenin her bir yerinde yeşeren, tutku ile akılcı yatırımları hayata geçiren, ilham veren girişimcilerimiz var. Ancak ne yazık ki bu ilhamın mimarlarını, gurur duyulacak projeleri, binlerce yıllık tarihi olan ülkemizin tükenmeye yüz tutmuş veya hak ettiği bilinirlikte olmayan ürünlerini, değerlerini işe çevirerek, ihracatın gelişmesine katkıda bulunan yerel üreticileri ve işletmeleri yeteri kadar tanımıyoruz.

İşte bu sebeple 33 yıldır bu pazarın içinde olup, birçok ihracat başarısına yakından şahitlik eden Sertrans olarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek üzere bir süre önce harekete geçtik.

Ekonomik büyüklüğünden bağımsız, ihracat başarısı elde etmiş ürünleri ve bu ürünlerin üreticilerini tespit etmek ve bu başarıların bilinirliğini artırmak üzere “İlham Verenler Fark Yaratan İhracat Hikayeleri” projesini hayata geçirdik. Proje kapsamında, ülkemizin çeşitli coğrafyalarından üretim sürecine tabi dünya pazarlarında kendi alanında önemli ihracat başarısı elde etmiş 10 hikâye belirledik. Herkesin bilmediği veya duymadığı ancak ortaya koyduğu özellikli ürünlerle ciddi ihracat başarısı yakalamış işetmelerin hikayelerini çeşitli kanallar üzerinde duyurmaya başladık.

İstiyoruz ki bizim gördüklerimizi ve bildiklerimizi herkes görsün ve bilsin. Zira ülkemizin ihracat pazarında daha gidecek çok yolu var. Daha çok girişimcimizin bu pazara giriş yapmasını teşvik etmek ve cesaretlendirmek adına az bilinen bu tür hikâyelerin gün yüzüne çıkması ve yeni başarılara ilham olması önemli. İşte bu projeyle bu ilhamın mimarlarını, ihracatın gelişmesine katkıda bulunan yerel üreticilerin ve işletmelerin bilinirliğini artırmayı hedefliyoruz. 

Uzun soluklu ve uluslararası bir proje

Bizim için bu yıl bir başlangıç yılı. Fark Yaratan İhracat Hikayeleri projesi, uzun soluklu ve hem yerelde hem de globalde çeşitli iletişim hedefleri olan bir sürece sahip olacak. Bu yıl özelinde seçilen 10 hikâyeye önümüzdeki yıllarda yeni hikâyeler eklenecek.

Şunu biliyoruz ki ihracat, bireysel ve toplumsal gelişimin sağlamasının yanı sıra ülke ve ülke kültürünün dünyada tanınması için fırsatlar sunuyor. Bu nedenle bu hikayelerin sadece ülkemiz özelinde değil, dünya genelinde de bilinir ve konuşulur olmasını önemsiyoruz. Bu hedef doğrultusunda, farklı ülkelerde ve dillerde yayınlanmak üzere, 10 ilham veren hikâyeyi bir kitapta topladık, farklı ülkelerde ve farklı dillerde yayınlayacağız. Kitabımızın Türkçe versiyonu yayınlandı, İngilizcesi ise çok kısa sürede yayınlanmış olacak. Böylece ülkemizin her bir yerinde yeşeren, ilham veren girişimcilerimizi bu kitap üzerinden tüm dünyaya tanıtma imkânımız olacak. Bir süre önce çevrim içi, gerekse çevrim dışı mecralar üzerinden bir kampanya süreci başlatmıştık bu süreç önümüzdeki dönemde de sürecek. Bu noktada sosyal medyanın gücünden de faydalanacağız. Bizlere ilham verecek hikâye sahipleriyle bir araya geleceğimiz buluşmalarımız olacak. Bu buluşmaların ilkin İzmir’de ikincisini Ankara’da yaptık. 2022 yılı sonuna kadar beş il buluşmasında daha bir araya geleceğiz bu toprakların ihracat kahramanları ile.

İhracat demek güçlü ve müreffeh bir Türkiye demek

Sertrans olarak istiyoruz ki her bir hikâye, izleyicisine ilham kaynağı olsun ve kendi girişimi için cesaret versin. İhracat hikayeleriyle fark yaratanlar, yeni hikayelere yol açsın, toplumsal ve ekonomik gelişime katkı sağlasın. Sadece ülkemiz özelinde değil dünya genelinde bu hikayeler bilinir ve konuşulur olsun. Çünkü şunu biliyoruz ki ihracat demek güçlü ve müreffeh bir Türkiye demek! Bu anlayış ve yaklaşımla, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, ülkemizin dört bir yanında varlığını sürdüren gizli kalmış ihracat başarılarını gün yüzüne çıkartacak “Fark Yaratan İhracat Hikayeleri” projesi ile yollarda olmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 35 yıllık meslek hayatımın en anlamlı projesi diyebileceğim bu projede ilham verenlerin hikayeleri hepimize güç ve umut verecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

SON EKLENEN BAŞLIKLAR

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını derinlemesine keşfedin. Fırsatlar ve ipuçları yazımızda.

KEŞFET
Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

2023 Ağustos ayı dış ticaret verileri karşılaştırmamızı yazımızda inceleyebilirsiniz.

KEŞFET

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın