SERTRANS ANTREPO HİZMETİ .

Antrepoda Mevzuata Hakim Ekip ile
İşiniz Kolay ve Hızlı

Sertrans, uçtan uca tedarik zincirini tamamlayıcı hizmetlerden biri olan antrepo hizmetlerini serbest depolarla aynı çatı altında sunmaktadır. Erenköy ve Muratbey Gümrükleri’ne bağlı iki antrepoları ve uzman ve deneyimli ekibiyle, gümrükleme, elleçleme ve etiketleme gibi katma değerli antrepo hizmetlerde hızlı ve hatasız hizmet sunar. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Yetkilendirilmiş Yükümlülük Belgesi (AEO) sayesinde, ihracat yapan müşterilerin zamandan tasarruf etmesine imkân sağlayarak işlemlerine hız katar.

Erenköy ve Muratbey Gümrükleri’ne Bağlı Antrepo Hizmeti

Sertrans Hadımköy ve Samandıra tesislerinde Erenköy ve Muratbey Gümrükleri’ne bağlı antrepo hizmeti verilmektedir.

Sertrans Hadımköy tesisinden; Ambarlı Limanı 20 km, İstanbul Havalimanı 30 km, Muratbey Gümrüğü 20 km, Çatalca Gümrüğü 20 km mesafededir.

Sertrans Samandıra tesislerinden; Erenköy Gümrüğü 10 km, Sabiha Gökçen Havalimanı 20 km mesafededir.

Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Almak İsterseniz, Sizi Arayalım .

Antrepo Nedir?

Firmalar mal alım ya da satışı yaparken gümrük işlemleri sırasında malların muhafaza edilebileceği bir alana ihtiyaç duyar. Bu noktada uluslararası taşımacılık hizmetinin en önemli ayağını oluşturan antrepo, lojistik firmalarının başarısını artıran en önemli detaydır.

Gümrüğe girişi yapılan bütün malların gümrük işlemleri bitene kadar muhafaza edildiği alana antrepo denir. Malların dış etkenlerden korunmasını sağlayan antrepo, genellikle gümrük binalarına yakın yerlere konumlandırılır. Alınan ya da satışı yapılan malların gümrüğe girişi yapıldıktan sonra herhangi bir alt ya da üst zaman sınırı olmaksızın muhafazası sağlanır. Malların bütün işlemleri tam anlamıyla bitene kadar ürünler rahatlıkla antrepoda saklanabilir. Ayrıca bu süre zarfında gümrük vergisi ödenmesi de zorunlu değildir. Antrepoların nasıl özelliklere sahip olması gerektiği ve kuruluşuyla ilgili koşullar gümrük yönetmeliği ile belirlenir. Kısacası gümrük antrepo rejimi, alışverişi yapılan malların gümrük işlemleri sırasında süresiz şekilde muhafaza edilebildiği ve bu süre boyunca mallara ait gümrük vergilerinin ödenmediği bir gümrük rejimidir.

Antrepo Çeşitleri Nelerdir?

Antrepo genel ve özel olmak üzere temelde iki çeşide ayrılır:

1. Genel Antrepo: Farklı firmaların ortak kullandığı antrepo çeşidi, genel antrepo olarak adlandırılır. Genel antrepolar da kendi arasında A tipi ve B tipi olmak üzere ikiye ayrılır:

A Tipi Antrepo: A tipi antrepoda muhafaza edilen malların stok kayıtları, antrepoyu işleten firma tarafından tutulur ve malların yerleştirme işleminden de işletme sorumludur. Mallarda bir eksiklik söz konusu olduğunda eksik malların gümrük vergileri de antrepoyu işleten firma tarafından ödenir.

B Tipi Antrepo: B tipi antrepoda muhafaza edilecek malların tüm sorumluluğu mal sahibindedir. Antrepo işletmecisi sadece antrepo kiralanmasından sorumludur. Malların yerleştirilmesi, sayısı ve saklama koşulları tamamen mal sahibi tarafından ayarlanır. Bu antrepo tipinde malların stok kaydı tutulmaz.

2. Özel Antrepo: Özel antrepo çeşidinde antrepo sadece kiralayan firma tarafından kullanılır. Özel antrepo tipleri de kendi içerisinde üçe ayrılır:

C Tipi Antrepo: Bu antrepo tipinde antrepoda muhafaza edilen malların sahibi ve antrepo işletmecisi aynı firmadır. Antrepoya alınan tüm malzemelerin sorumluluğu tek bir firma ya da kişiye aittir.

D Tipi Antrepo: Bu antrepo tipi Gümrük Kanunu’nun 104. maddesinin üçüncü fıkrasının uygulandığı özel bir antrepo çeşididir. Antrepo işletmecisi ve mal sahibi aynı firma ya da kişidir. D tipi antrepoya alınan mallar, yerleştirildiği tarihteki fiyat değeri baz alınarak gümrük vergisine tabi tutulur.

E Tipi Antrepo: E tipi antrepoda, antrepo işletmecisi ile depoya yerleştirilen malların sahibi aynı firma ya da şahıstır. Yerleştirilen mallar Gümrük Kanunu’nun 93. maddesinin üçüncü fıkrasına göre değerlendirilir.

3. Gümrüklü Antrepo: Antrepoda muhafaza edilecek malların gümrük gözetiminde olduğu tüm durumları kapsayan gümrüklü antrepo uygulamasında, mala en uygun antrepo çeşidinin seçilmesi esastır. Örneğin gümrükten geçmesi gereken mal yanıcı ve patlayıcı özellikte ise bu mala uygun özel olarak tasarlanmış antrepo tercih edilir.

Antrepo fiyatları; depolanması gereken malın ne kadar süre ile antrepoda kalacağına, malın miktarına, depoda kapladığı hacme ve içeriğine göre farklılık gösterir.

Sertrans Logistics’in Antrepo Hizmetleri Nelerdir?

Sertrans, uluslararası lojistik hizmetlerinin tamamlayıcı ayağını oluşturan antrepo hizmetlerini, Erenköy ve Muratbey Gümrükleri’ne bağlı 2 antreposunda verir. Konusunda uzman ve deneyimli ekibe sahip olan firma; elleçleme, etiketleme ve gümrükleme gibi katma değerli antrepo hizmetlerinde sağladığı hızlı ve hatasız hizmetiyle adından söz ettirir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş Yükümlülük Belgesi (AEO) sahibi olan Sertrans Logistics, gümrük işlemlerine hız katarak ihracat yapan müşterilerin zamandan tasarruf etmesine imkân sağlar.

DİĞER ÇÖZÜMLER .

İşinize çözüm olacak diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi alın

Tümünü Gör keyboard_arrow_right
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın