Elektronik Lojistiği

Hayatın hemen her alanında, teknolojinin kolaylaştırıcı etkisini deneyimlemeye imkan tanıyan elektronik ürünler, Türkiye’nin en büyük sektörlerinden birini oluşturur. Özellikle elektronik sektöründe, küresel oyuncular yaygın, ithalat ve ihracat oldukça aktiftir. Rekabetin yoğun olduğu sektörde, hızlı teslimat, talebe yanıt veren kalitede üretim, sorunsuz transfer, uygun depolama gibi ihtiyaçların karşılanması büyük önem taşır. Peki, elektronik piyasası şartlarında başarılı ticaretin şartı olan elektronik ürün lojistiği nedir? Dünyanın birçok noktasından hammadde tedariği gerektiren, farklı noktalarda imal edilerek geniş alana yayılmış pazarlara ulaştırılan elektronikler için bulunan transfer ağı ve ilgili işlemler, elektronik ürün lojistiği olarak adlandırılır.


 

Küresel Elektronik Sektöründe Elektronik Ürün Lojistiği

Günümüzde birçok elektronik üreticisi, hammaddeleri transfer ederek üretimi iş gücünün daha uygun fiyatlı olduğu ülkelerde gerçekleştirir. Özellikle Uzak Doğu coğrafyasında yapılan imalatın ardından, hazırlanan elektroniklerin diğer kıtalara, ülkelere ulaştırılması gerekir. Bu bağlamda, elektronik ürün taşımacılığı için hem karayolu hem de denizyolu ve havayolu alternatifleri değerlendirilir. Yükler hangi yolla sevk edilirse edilsin, satış noktalarına, limanlara, havaalanına gelen malların işletmelere taşınması, antrepo ve depo ihtiyaçlarının karşılanması için karayolu transferine ihtiyacı bulunur.

Çok sayıda araç kullanımını gerekmesi, elektronik ürünlerin darbelere karşı hassas olması, özellikle nem gibi korozyona neden olabilen faktörlerden korunma ihtiyacı, akışkan ürünlerle beraber taşınamaması, elektronik ürün lojistiği için ekstra özen gösterilmesinin nedenidir. Ayrıca, elektronik ürünler çok parçalı olabileceğinden, depoda ürün kaybı sorunlarına karşı envanterin titizlikle tutulması, aralıklarla denetlenmesi, stok durumunun sürekli güncellenmesi gerekir. Buna ek olarak, tüketicilerin farklı nedenlerle iade edebileceği ürünler için lojistik faaliyetler işler.

Buna ek olarak, elektronik aletlerin doğası gereği, güvenlik en önemli gereksinimdir. Dolayısıyla, elektronik ürünler için uluslararası standartlar belirlenmiştir. Üretimden depolamaya, transferden atık yönetimine kadar her adım için direktifler, uluslararası otoritelerce belirlenmiştir. Zincirin herhangi bir halkasındaki planlama eksikliği, direkt olarak müşteri memnuniyetsizliğine, güvenlik sorunlarına, üretimde büyük maliyetler yaratacak gecikmelere neden olabilir. Zorlu birçok süreci beraberinde getiren elektronik ürünlerin özgün ihtiyaçlarından dolayı, elektronik ürün lojistiği alanında, güvenilir ve deneyimli partnerlerle çalışmak gerekir.


 

Sektörel Büyüme Kaliteli Elektronik Ürün Lojistiği ile Mümkün

Elektronik ürün lojistiği operasyonları için temel koşul, iyi bir altyapı, geniş Network, sistemli çalışma, eğitimli personel ve sektörel deneyimdir. Bu kapsamda, uzman kadroların sahada görev alması, doğru şartları sağlayan transfer ekipmanlarının kullanımı, uygun alanların sağlanması elektronik sektöründe başarının ve büyümenin anahtarıdır.

Profesyonel elektronik ürün lojistiği partnerleri ile çalışmak, elektronik ürünlerin sevkiyatlarının sorunsuz tamamlanmasını sağlar. Ürünlerin etiketlenmesi, barkodlanması hızla tamamlanır. Ayrıca, taşıma sırasında zararın önüne geçilir. Maddi kayıp yaşatacak hassas ürünler için gerekli önlemler alınarak uzun yolların bile güvenle tamamlanması mümkün olur. Buna ek olarak, öngörülemeyen herhangi bir sorun yaşandığında, tecrübeli ve uzman personel/firma sayesinde çözüm üretilir ve süreç kolaylıkla yönetilir. Deneyimli lojistik çözüm ortakları ile yola çıkan firmalar, ticari hayatlarını başarıyla sürdürmek için gerekli desteği alır ve büyüme hedeflerine daha kolay yaklaşır.

Lojistik ve taşımacılık alanlarında 30 yılı aşkın tecrübeye sahip olan Sertrans Logistics, %99.9 hasarsızlık oranıyla iş ortaklarının güvenini kazanmıştır. Ayrıca, lojistik deneyimi sayesinde stok takibinde yalnızca binde 1 hata payına sahiptir. Sertrans Logistics’in güncel altyapısı sayesinde, online yük ve araç takibi, SMS ile bilgilendirme gibi teknolojik avantajlar hizmet kapsamında yer alır. Diğer yandan, güçlü acente ağı, ulusal ve uluslararası networkü, farklı taşımacılık modlarındaki transfer kabiliyeti Sertrans Logistics’i elektronik ürün lojistiği için en güvenilir adres haline getirir. Siz de elektronik sektöründeki transfer ve depolama ihtiyaçlarınız için Sertrans Logistics hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

SON EKLENEN BAŞLIKLAR

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını derinlemesine keşfedin. Fırsatlar ve ipuçları yazımızda.

KEŞFET
Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

2023 Ağustos ayı dış ticaret verileri karşılaştırmamızı yazımızda inceleyebilirsiniz.

KEŞFET
Temmuz Ayı Dış Ticaret Verileri

Temmuz Ayı Dış Ticaret Verileri

2023 Temmuz ayı dış ticaret verileri karşılaştırmamızı yazımızda inceleyebilirsiniz.

KEŞFET
Sürdürülebilir Lojistik Yaklaşımı

Sürdürülebilir Lojistik Yaklaşımı

Sürdürülebilir Lojistik yaklaşımları son yıllarda sıklıkla konuşuluyor. Detaylar yazımızda

KEŞFET

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET

SERTRANS PORT

Sertrans Port’a üye olarak; 30 yılı aşkın süredir global ve yerel markaların bir numaralı tercihi olan Sertrans Logistisc’in gücünden faydalanacak ve yük arama derdine son vereceksin.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın