En Önemli Özellikleri ile Kombine Taşımacılık Nedir?

Kombine taşımacılık, lojistikle ilgilenen firmalar için sektörün hem trend hem de en avantajlı hizmeti olarak sunulmaktadır. Kara, deniz ve havayolu ile yapılan taşımacılık işlemlerinin hepsinin bir arada sunulduğu bu uygulama lojistik sektöründeki firmalar için kolaylık sağlayacak şekilde kombine edilen taşımacılık işlemlerini içerir. O halde kombine taşımacılık nedir, prosedürü nelerdir, hepsine göz atmakta fayda var.

Kombine Taşımacılık Yönetmeliği Hakkında Merak Edilenler

Kombine taşımacılık gittikçe küresel hâle gelen ticaretin sunduğu avantajlardan biri olarak öne çıkar. Mevcut pazarın vazgeçilmezleri arasında yer alan taşımacılık sektörü tarafından verilen önemli bir hizmettir. Satıcı, malının iletilmesi için en uygun yöntemleri seçer ve bunların tamamını bütün bir hizmet olarak almak ister. Multimodal taşımacılık nedir sorusuna yanıt olarak söylenebilecek açıklama şöyledir: Kombine taşımacılık, satıcıya verilecek olan bu lojistik hizmeti modlarının tamamını kapsayan uygulamalardır.

Satış yapan kişi, kurum veya kuruluşlar klasik taşıma modlarını bilir. Kendi ürününün lojistiği için gerekli olan tüm aşamalara hakimdir. Ancak klasik taşıma yöntemlerinin her birinin resmi yazışmaları ve prosedürel uygulamalarının tamamı için çeşitli işlemler yapılması gerekir. Bu işlemler için bir departman kurulması ve tüm işlemlerin takip edilmesi önemlidir. Ancak çoklu taşıma sistemleri kişiler ve kurumlar için oldukça kolaylaştırılan ufak prosedürler ile tamamlanan yöntemler içerir. Böylelikle bir ürünün çıkış noktasından varış noktasına kadar sürede gerçekleştirilmesi tek bir aracı tarafından sağlanabilir. Buna kombine veya çoklu taşımacılık adı verilir.

Kombine Taşımacılığın En Önemli Özelliği Nedir?

Kombine taşımacılık, bir ürünün çıkış noktasından varışa kadar en az iki taşıma modu aracılığı ile iletilmesi anlamına gelir. Bu iki taşıma modu kara, deniz, demir ve hava yolu ile gerçekleştirilebilir. Bu taşıma sisteminde bir ürünün başlangıç noktasından varışa kadar tek bir firma ile sürdürülmesi öne çıkar. Böylelikle ana firma, ürünün lojistiğinde farklı taşeronlar ile uğraşmak zorunda kalmadan sevkiyatı gerçekleştirmiş olur.

Çoklu taşımalarda her bir ürün kendi özelliklerine, saklanma ve iletilme koşullarına göre çeşitli ulaştırma yolları üzerinde taşınır. Sağlık sektörüne ait ürünler, besin malzemeleri gibi kolay bozulabilen maddeler ve canlı hayvanlar gibi çeşitli yüklerin her biri için ayrı bir prosedüre uyulması gerekir. Kimi ürünlerin çok hızlı şekilde taşınması gerekirken bazılarının az maliyetli daha uzun yoldan sevk edilmesi mümkündür. Multimodal taşımacılık yönetmelikleri ve uygulamalarına göre her bir ürünün sevkiyatı için ayrı bir prosedür geliştirir ve uygular.

Kombine Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Taşınan yüklerin maliyetine göre uyarlanan çeşitli yöntemleri vardır. Kombine taşımacılıkta temel uygulama mesafe ve maliyete göre ayarlanır. Buna göre çoklu lojistiğin avantajları şöyle sıralanabilir:

• Çok fazla miktar içeren yüklerin uzun mesafelerde güvenli şekilde taşınabilmesi imkânı
• Esnek yükleme ve dağıtım fırsatının, özellikle karayolu ve demiryolu taşımacılığında fırsat oluşturması
• Birden fazla farklı ürünün konsolidasyonu ve kombinasyonunun sağlanması
• Birden fazla taşımacılık modunun birleştirilerek en optimize yolun bulunması
• Farklı taşıma modlarının bir bütün olarak düşünülmesi ve yöntemlerin tamamının bir arada sunulabilmesi
• Ağır taşımalarda çoklu lojistiğin daha az maliyet oluşturması
• Denizyolu ve demiryolu aracılığı ile yapılan taşımacılığın güvenilir olması
• İşletmeler için özel olarak oluşturulan taşıma zincirinin, optimizasyonu sağlaması
• Kombine taşımacılıkta teknolojik, hukuki, mali ve organize bir entegrasyon sağlanması ve tüm işlemin bu temele dayandırılması

Şirketlerin bu konuda önemli bir avantajı daha vardır: Lojistiğin her birimi için farklı kurumlarla görüşmesi ve ayrı fiyat politikasıyla yüz yüze kalması yerine tek bir kurumla sözleşme yapmasıdır. Dolayısı ile özellikle küresel ticarette birbirine entegre taşıma yöntemlerinden oluşmuş kombine taşımacılık konşimentosu üzerinden tek bir anlaşmaya bağlanmış olan lojistik işlemlerin tamamı daha güvenilir ve sağlıklıdır. Kombine taşımacılık hizmetlerinde Sertrans Lojistik ile tüm nakliye işlemlerinizi tek elden halledebilirsiniz.

 

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın