Havayolu Taşımacılığının Özellikleri Nelerdir?

Havayolu taşımacılığı; ticari, tekstil, otomotiv, kozmetik, sağlık ve elektronik gibi sektörlerdeki malların bir hava taşıyıcısı aracılığıyla nakliye edilmesi işlemidir. Bu yöntem ile sevkiyatlar, uçakların inebildiği dünyanın herhangi bir yerine gerçekleştirilebilir. Yerli ve yabancı birçok şirket, sevkiyat süresinin diğer taşıma yöntemlerine kıyasla daha hızlı olmasından dolayı havayolu taşımacılığını seçer. Havayolu taşımacılığı, gönderilerin yüksek güvenlik işlemlerinden geçmesi nedeniyle en güvenli taşıma yollarından biridir. Havayolu taşımacılığının özellikleri arasında kurumlara birçok seçenek sunması yer alır. Direkt servis olarak bir uçuş, tek bir gönderi içerebilir ya da bir şirket tüm gönderileri için tek bir hava yük uçağı kiralayabilir.

 

Havayolu Taşımacılığı Nasıl Çalışır?


 

Havayolu taşımacılığı, uzman bir lojistik firması ile birlikte yapılır. Uluslararası hava taşımacılığı alanında profesyonel lojistik şirketinin depolama ve taşıma araçları bulunur. Şirketler gönderilerini sorunsuz bir şekilde havayolu taşımacılığı ile sevk etmek için şu adımları izler:

 

  • Profesyonel bir lojistik firması bulduktan sonra gönderiler için bir fiyat belirlenir.
  • Gönderiler önceden paketlenmiş olabilir ya da paketleme işlemi lojistik firmasına bırakılabilir.
  • Paketlenen gönderiler havaalanından, gümrük noktasında kontrol edilerek geçirilir.
  • Gönderiler uçağa yüklenir. Eğer konsolide kargo seçeneği ile gönderim yapılıyorsa uçağın diğer gönderiler ile dolması beklenir.
  • Varış noktasına varan gönderiler, varış ülkesinin gümrük ve güvenlik kontrollerinden geçer ve teslim edilir.

Havayolu Taşımacılığı Avantajları Nelerdir?


 

Havayolu taşımacılığının küçük ve büyük ölçekli şirketler tarafından seçilmesinin nedeni, birçok avantajının bulunmasıdır. Hava kargo taşımacılığı diğer taşıma yöntemlerine göre daha hızlıdır. Deniz ve karayolu taşımacılığı birkaç hafta sürebilirken havayolu taşımacılığında gönderiler birkaç gün içinde hedef noktasına ulaşır. Hava taşımacılığı, gönderilerin doğru bir şekilde paketlenmesi koşuluyla daha güvenli bir yöntemdir. Özellikle kırılgan ögelerin nakliyesinde büyük avantaj sağlar. Uçuşların takip edilebilmesi ile gönderiler şirketler tarafından takip edilebilir. Ayrıca uçuşlar gerçekleştiğinde de herhangi bir gecikme yaşanmaz. Teslimat süresinin belirtilen günler içerisinde gerçekleşme garantisinin sağlanması gibi avantajlar, şirketlerin gönül rahatlığı ile bu yöntemi seçmesini sağlar.

 

Havayolu Taşımacılığı Fiyatları ve Sevkiyat Türleri


 

Havayolu taşımacılığı fiyatları sevkiyat türüne göre değişir. Sevkiyat türlerinden bazıları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Genel Ürün Sevkiyatı: Özel bir depolama alanı, güvenlik tedbiri ve taşıma uyarısı gerektirmeyen ürünleri içerir.
  • Evrak Sevkiyatı: Değerli ve değersiz evrak taşımacılığını içerir.
  • Özel Ürün Sevkiyatı: Kırılgan, eriyebilen ya da donabilen ürünler gibi gönderileri içeren özel ürün sevkiyatının depolaması ve taşıması, ürüne zarar vermemek için özel işlemlere tabi tutulur.
  • Tehlikeli Madde Sevkiyatı: Patlayıcı, zehirli ve alev alabilen ürünleri içeren bu sevkiyat türü özel güvenlik tedbirleri ile beraber gerçekleştirilir.

Sevkiyat türüne göre sınıflandırılan ürünlerin ardından transit, konsolide taşıma gibi yöntemler belirlenir. Fiyatın belirlenmesine gönderilerin teslimat süresi de etki eder. Havayolu taşımacılığında gönderiler, 1-2 gün ya da 8-9 gün gibi sürelerde teslim edilebilir. Acil olarak teslim edilmesi gereken sevkiyatta fiyat yükselebilir. Havayolu taşımacılığında gönderilerin fiyatı hacmine göre değil, ağırlığına göre hesaplanır. Gönderilerin ağırlığı, teslimat süresi, teslimat türü ve yöntemi gibi faktörler hesaplanarak fiyat belirlenir.

 

En iyi hizmet ve fiyat garantisi ile Sertrans Logistics, havayolu taşımacılığında uzman lojistik firmalarından biridir. Firma, sahip olduğu 30 yılı aşkın deneyim ile müşterilerine güvenle hizmet vermeye devam etmektedir. İster küçük ister büyük ölçekli bir gönderi olsun, Sertrans Logistics her sevkiyatta titizlikle çalışır. Havayolu taşımacılığı ile gönderilerinizi dünyanın her yerine güvenle ve hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz. Sertrans Logistics’in sunduğu profesyonel hizmetten yararlanmak için hemen şimdi iletişime geçin!

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın