Kozmetik Lojistiği

Kozmetik sektörü, pandemi gibi dış etkenlere rağmen her geçen gün büyüyerek Türkiye ekonomisine katkı sağlar. Ticaret Bakanlığı’nın Mart 2021 tarihli raporu, kozmetik sektörünün yılda %10 büyüme kaydettiğini aktarır. Öyle ki, büyüklüğü 15 milyar liraya ulaşan kozmetik ekonomisinin, ihracat kanadı da aynı rapora göre 2019 yılında yüzde 18,6 artmış, 2020 yılında bir önceki yıla göre %2.7 artış göstermiştir.

Ayrıca, Türkiye’de son yıllarda aromatik bitki yetiştiriciliğine destek için oluşturulan teşvikler, organik tarıma yönelik mevzuatları düzenlenmesi ve desteklenmesi sonucu, özellikle doğal içerikli kozmetik ürün ve ilaç üretiminde, doğal kaynakların çok daha verimli kullanılması sağlanır. Buna bağlı olarak, hammadde alanında yaşanan gelişmeler sonucu, kozmetik lojistiğinin önemi de artmıştır. Özellikle son derece hassas olan, belli ısı ve nem oranında taşınması gereken kozmetik modellerin hasarsız ve kalite kaybı yaşamadan varış noktasına ulaşması kozmetik lojistiğinin sorumluluğundadır.


 

Kozmetik Sektöründe Başarı Kozmetik Lojistiğine Bağlı

TÜSİAD’IN Sürdürülebilir Büyüme Bağlamında Tarım ve Gıda Sektörünün Analizi, Lojistik ve Gıda Zincirinde İyileştirmeler adlı raporunda belirtildiği üzere, kozmetik üretiminin temelini oluşturan tarımsal üretimde, her süreç lojistik faaliyet içerir. Ayrıca tarımsal ürünlerde yaşanan kayıpların büyük bir kısmı da lojistik sorunlardan kaynaklanır. Kozmetik sektöründe kaliteli ürünlere ulaşmanın ve büyümenin kaynağı kozmetik lojistiğin desteklenmesinden geçer. Kozmetik lojistiğinin önemini ortaya koyan unsurlar şu şekildedir:

● Kozmetik ürünlerin birçoğunun güneş ışığı almadan, düşük nem ve ideal ısı düzeyinde taşınması gerekir.

● Birçok kozmetik ürün kırılabilir şişelerle pazara sunulur. Ürün transferlerinde hasarsız teslimat için esnek çözümler üretilmelidir.

● Kozmetik sektörünün son kullanma tarihi, lot ve seri numara kontrolü gibi özgün gereksinimleri bulunur. Lojistik faaliyetler içinde denetim mekanizmaları hayati önem taşır.

● Ters lojistik ve iade ürün süreçleri, kozmetik lojistiğinin temel parçalarından biridir. Özellikle sezon sonu iade toplanması, kabul gibi süreçlerin sistemli işlemesi için lojistik altyapının kuvvetli olmasına ihtiyaç vardır.

● Hassas ve kırılabilir ürünlerin depolanması, lojistiği, stok kontrolü, envanter takibi ve ürün ambalajlaması geniş yelpazede katma değerli lojistik hizmetler anlamına gelir.

● Kimyasal içerikli birçok kozmetik ürün doğru depolanmadığında yangın ve patlama gibi riskler içerir. Depolama alanlarının mevzuata uygun olması, gerekli önlemlerin alınması önemlidir.

● Sahadan gelen online e-kozmetik siparişlerinin IT altyapısı ile kontrolü, depodan talebe uygun ürün arzı ve son kullanıcıya sorunsuz teslimatı kozmetik lojistiği hizmetlerinin bir parçasıdır.


 

Doğru Lojistik Partneri Seçimi ile Sektörel Büyüme

Kozmetik sektöründe ulusal ve uluslararası pazarda büyüme için uygun bir lojistik partner ile çalışmak, hammadde sürecinden itibaren oluşan kayıp maliyetlerini en aza indirmeye yardımcı olur. Kozmetik lojistiği alanında deneyimli partner ile paketleme işlemlerinden, uygun olmayan ambalaj malzemelerinden, araç yükleme ve boşaltma yöntemlerinden, uygun olmayan depolama alanlarından kaynaklanan hasar ve kayıplar en aza indirilir. Ayrıca, son tüketicinin fiziksel koşullardan dolayı karşılaştığı sorunların önüne geçilerek iade gereksiniminde düşüş meydana gelir. Buna bağlı olarak, kozmetik markalarının, müşteri memnuniyeti sağlama olasılığı artar. Ancak kaliteli hammadde, doğru üretim ve profesyonel lojistik süreçlerinin bir araya gelmesiyle, sektörel büyüme ve başarı mümkündür.

Sertrans Logistics, 30 yılı aşkın süredir edindiği sektör tecrübesi ve uzman kadrosuyla lojistik ve taşıma ihtiyaçlarınızın profesyonel çözüm ortağıdır. Müşterilerinin komple veya parsiyel taşımacılık ihtiyaçlarına yanıt veren Sertrans Logistics, %99.9 hasarsızlık oranıyla güvenli taşımacılık sağlar. Buna ek olarak, stok kontrolü, depolama hizmetleri, antrepo, teknik depo altyapısı, RFID teknolojisi ile ürün takibi, katma değerli hizmetler için lojistik servisler sunar. Kozmetik sektörünün özel gereksinimlerine yüksek kalitede hizmet ve alan tecrübesi ile çözüm sunan Sertrans Logistics ile ticarette güç kazanabilirsiniz.

SON EKLENEN BAŞLIKLAR

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını derinlemesine keşfedin. Fırsatlar ve ipuçları yazımızda.

KEŞFET
Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

2023 Ağustos ayı dış ticaret verileri karşılaştırmamızı yazımızda inceleyebilirsiniz.

KEŞFET
Temmuz Ayı Dış Ticaret Verileri

Temmuz Ayı Dış Ticaret Verileri

2023 Temmuz ayı dış ticaret verileri karşılaştırmamızı yazımızda inceleyebilirsiniz.

KEŞFET
Sürdürülebilir Lojistik Yaklaşımı

Sürdürülebilir Lojistik Yaklaşımı

Sürdürülebilir Lojistik yaklaşımları son yıllarda sıklıkla konuşuluyor. Detaylar yazımızda

KEŞFET

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET

SERTRANS PORT

Sertrans Port’a üye olarak; 30 yılı aşkın süredir global ve yerel markaların bir numaralı tercihi olan Sertrans Logistisc’in gücünden faydalanacak ve yük arama derdine son vereceksin.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın