Küresel Ticarette Değişen Tüketici Beklentileri

Sertrans Blog – Küresel Ticarette Değişen Tüketici Beklentileri

2020 yılında meydana gelen koronavirüs salgınıyla birlikte hayatın her alanında olduğu gibi tüketim alışkanlıklarında da büyük ölçüde değişiklikler yaşandı.

Küresel ticarette meydana gelen değişimler ister istemez tüketicilerin dünyasında da yepyeni beklentiler yarattı. Yaptıkları tüketimlerde, eski normale kıyasla daha çok fayda elde etmeye yönelen tüketiciler, gereksiz harcamalardan uzaklaştı. Bunun sonucunda da müşterisiyle daha yakın bir iletişim kuran markalar ön plana çıkmaya başladı. Onların bu değişen bakış açısına uyum sağlayabilen firmaların yoluna daha emin adımlarla devam edeceğine, değişim sürecinde yeni stratejiler belirleyemeyen firmaların ise ticaret sahnesinde daha geride kalacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Tüketiciler, hızlı tüketim malı olarak nitelendirilen ürünlerde değişiklik bekliyor. Özellikle genç yaştaki nüfusun çevreyle dost üretim olanaklarının kullanıldığı ürünleri tercih ettiği ortaya çıkıyor. Üstelik ürünlerin çevreye dost üretim şartlarında üretilmiş olması, bir ayrıcalık değil olması gereken bir özellik olarak görülüyor.

Pandemi nedeniyle fiziksel dükkanlarını kapatan KOBİ’ler kendilerine internet üzerinden yeni satış kanalları açtı. Türkiye’deki KOBİ’lerin %30’u online varlıklarını geliştirmeye bütçe ayırırken, %42’si mevcut olan online içeriklerini de daha da artırdığını söylüyor. 

“İyi yaşam” kavramı pandemi salgını ile birlikte ön plana çıkan trendlerden biri oldu. Global ekonomiden 2 kat hızlı büyüyen 4,5 trilyon dolarlık iyi yaşam ekonomisi, dünya genelinde tüketicilerin %73’ü tarafından kabul görüyor. Tüketicilerin %80’inin hayatındaki iyi yaşam unsurlarını iyileştirmek istediği ortaya çıkarken aynı zamanda markaların yeni normal ile birlikte faaliyetlerini “iyi yaşam” konusunda güçlendirmesi öneriliyor.

Sertrans olarak, değişen ticaret düzeniyle paralel olarak değişen tüketici beklentilerini bu ayki rehberimizde sizin için derledik. Hazırsanız yeni tüketici beklentilerine beraber göz atalım.

Rehberi Görüntülemek İçin Tıklayın.

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın