Liner ve Tramp Taşımacılığı Nedir?

Malları bir uluslararası varış noktasından diğerine göndermek istediğinizde üç seçeneğiniz vardır. Bunlar deniz, kara ve hava yolu taşımacılıkları olarak kategorize edilir ve farklı yük türleri, ağırlıkları ve rotalar için çeşitli avantajlara sahiptir. Bununla birlikte tıpkı karayolu taşımacılığı gibi deniz kargo hizmetlerinde de kullanıcılara seçenekler sunulur. Deniz yolu kullanılırken Liner ve Tramp taşımacılığı öne çıkar. Bu terimler sıklıkla birbiri ile karıştırılsa da her biri farklı mallar ve hizmetler için kullanılır. Ancak ikisi de deniz yolu ile çeşitli kargo ve yükleri taşımak için tercih edilebilir.

Deniz ve okyanus taşımacılığı ile çalışırken Liner ve Tramp arasındaki farkı bilmek, hem alacağınız hizmet hem de mallarınız için önemlidir. Ayrıca bu terimler yalnız deniz taşımacılığının türünü belirtmek için değil aynı zamanda bir geminin şu anda nasıl çalıştığını belirtmek için de kullanılabilir.

Liner Taşımacılık Nedir?

 

Adından da anlaşılacağı üzere Liner taşımacılık, düzenli olarak belirli bir rota üzerinde çalışan kargo hizmetini ifade eder. Bu nedenle hat seferleri de denebilir. Belirli bir program ve rotayı takip eden bir sefer veya yolculuk anlamına gelen 'Hat Seferleri' kelimesinden türetilmiştir. Doğal olaylardan kaynaklanan bir gecikme olmadıkça her koşulda katı rotaları ve tarifeleri takip eden ve zamanında teslimat yapan gemilere de Liner denir. Bu Liner gemiler, sadece konteynerlar aracılığıyla taşıma yapmakla kalmaz, aynı zamanda Ro-Ro taşımacılığından dökme ve toplu yük taşımacılığına kadar başka hizmetler de sunar.

Liner hizmetleri genellikle şu özelliklere sahiptir:

• Belirlenmiş bir program ve rota mevcuttur, liman bellidir.
• Ağırlıklı olarak konteynerli ve standart boyutlu mallar için kullanılır.
• Kargo belirli bir rota ve sefer için rezerve edilir.
• Gemiler tipik olarak konteyner gemileri, genel amaçlı gemiler veya Ro/Ro (Roll on, Roll off) gemileridir.

Tramp Taşımacılığı Modelinde Bilinmesi Gerekenler

Tramp servis olarak da adlandırılan Tramp taşımacılık, kısa sürede bile kullanılabilen bir hizmettir, bu nedenle katı bir programa veya rotaya uyması gerekmez. Tramp taşımacılık ile herhangi bir limanda mallar yüklenebilir ve boşaltılabilir. Tramp gemileri, normal yüklerin yanı sıra dökme yüklerin taşınmasında da kullanılır. Yaygın olarak bu tür taşımacılık yapan gemilere "tramper" adı verilir. Düzenli bir rota veya programa göre çalışmalarının yanı sıra gemiyi belirli bir süre için kiralayacak veya diğer kullanıcılarla birlikte kısmi kiralama yapacak olan kişilere sunulur. Belirli bir yolculuk veya belirli bir süre için hizmet alınabilir.

Tramp taşımacılığının özellikleri ise şöyledir:

• Belirlenmiş bir program veya rota yoktur.
• Ağırlıklı olarak dökme yük (demir cevheri, kömür, tahıl, petrol…) ve büyük boyutlu mallar için kullanılır.
• Gemi tam veya kısmi olarak kiralanır ve güzergâh kiracıların işlevine göre belirlenir.
• Gemiler tipik olarak genel amaçlı gemiler, dökme yük gemileri, tankerler ve bazı Ro/Ro gemileridir.

Liner ve Tramp Taşımacılığı Arasındaki Farklar

Belirli rota ve kira prosedürleri farklılıklarının yanı sıra iki tür deniz taşımacılığını birbirinden ayıran birçok özellik mevcuttur.

Yük Türü: Liner taşımacılık, koli, balya, paket gibi kargolar için geniş bir alana sahiptir. Ayrıca soğutulmuş eşyaları taşımak için de bölmeler mevcuttur. Layner taşımacılık gemilerindeki kompartımanların ve güvertelerin sayısı, özelliklerine uygun olarak yerleştirilebilecek çeşitli yükleri almak üzere tasarlanır. Tramp taşımacılıkta ise gemiler büyük miktarlarda basit, özdeş ve tek tip kargo taşımalarına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, belirli bir kargo türünü taşımak için çok uygundur.
Kargo Elleçleme: Liner taşımacılıkta yükün daha kısa sürede yüklenmesi ve boşaltılması gerekliliği nedeniyle elleçleme ekipmanları farklılık gösterebilir. Tramp taşımacılıkta ise belirli bir tür kargoyu elleçlemek için kullanılan ekipman, Liner Hizmetinde kullanılanlardan çok daha basittir. Ancak ekipman, mekanik asansörler ve pompalar vb. içerebilir.
Kargo Yükleme/Boşaltma: Liner taşımacılıkta hızlı yükleme ve boşaltma için gemiler son derece gelişmiş hareketli makinelerle donatılmıştır. Tramp nakliyesi durumunda yükleme ve boşaltma, tramper bir veya iki nakliyecinin yükünü taşıdığı için daha az sayıda limanla sınırlıdır.

Deniz ve okyanus taşımacılığı konusunda hizmet almak istiyorsanız hangi tür taşımacılığı kullanabileceğinizi öğrenebilir, profesyonel ekipman ve araçlarla nakliye işleminizi gerçekleştirmek için Sertrans Logistics’in hizmetlerine göz atabilirsiniz.

 

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın