Lowbed Taşımacılığı Nedir?

Lowbed taşımacılığı, büyük ve ağır nesneleri alçak yükleyici kullanarak taşımanın bir yoludur. Kullanılan römork, "normal" bir yarı römorktan çok daha alçak bir şasi üzerine monte edilmiş iki veya daha fazla dingil üzerine konumlandırılır. Böylece daha yüksek nesnelerin taşınmasına izin verir. Lowbed taşımacılığı genellikle inşaat malzemelerinin, makinelerin ve diğer büyük ağır nesnelerin taşınması için kullanılır. Örneğin, ekskavatörleri, vinçleri, aynı zamanda büyük tekneleri veya tüm mobil evleri A noktasından B noktasına rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Lowbed taşıyıcılar, yüksek ve ağır nakliye için tasarlanmıştır ve oldukça esnektir. Bu sayede farklı şekil ve ebatlardaki her türlü ürün low-loader ile taşınmaktadır.

Lowbed Taşımacılık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lowloader, nesnenin dingiller arasında indirilerek taşındığı bir yarı römorktur. Bu alçaklık ekstra yüksek navlun için avantajlıdır. Römorkun yükleme alanı, yol yüzeyinin hemen üzerinde yer almaktadır. Sonuç olarak, taşınacak nesne düşük yüksekliğe sahip olur, nesne köprüler üzerinden geçebilir ve trafik düzenlemeleri için uygun hale gelir. Lowbed taşıyıcılar genellikle iş makinelerinin taşınması için kullanılır, aynı zamanda örneğin büyük yatların ve teknelerin taşınması için de idealdir.

Bu tür nakliye işleri için yüksek ağırlığı kaldırabilecek çok dingilli römorklara ihtiyaç vardır. Çoğu zaman belirli bir öğeyi taşıyabilmek için treylerin de özelleştirilmesi gerekir. Tam da burada devreye giren lowbed taşıyıcı römorkları genellikle modülerdir ve uzunlukları ayarlanabilir. bu tür taşımacılığın gerçekleştirebilmesi için güçlü bir kamyon ve iyi bir treylerin yanı sıra doğru evraklara (muafiyetlere) sahip olunması gerekir. Bununla birlikte istisnai taşımacılık için yasalar ve düzenlemeler ülkeden ülkeye farklılık gösterir.

Lowbed Taşımacılık ile Neler Taşınabilir?

Low-loader ve lowbed taşıyıcılarla hemen her tür eşya taşınabilir. Hafriyat makineleri, mobil vinç, paletli vinç, damper vb. gibi büyük makinelerin taşınması mümkündür. Aynı zamanda kıyıcı, biçerdöver, freze makinesi, traktör, silaj römorku gibi tarım makineleri rahatlıkla taşınabilir. Lowbed römork düzenin değiştirilmesi sayesinde ise yüksek trafo merkezi veya beton şaft gibi birçok prefabrik beton parçayı taşımak için kullanılır. Ayrıca dilerseniz siloları ve (üstü açık) deniz konteynerları da lowbed ile zahmetsizce taşıyabilirsiniz.

Bazı mallar sıradan bir kamyon için çok ağırdır ve bu tür durumlarda low-loader taşımacılığı iyi bir seçimdir. Bu taşıma şekli için kullanılan güçlü kamyonlar sayesinde lowbed taşıma kapasitesi 100 tondan fazladır. Ayrıca alçak yükleyiciler, istisnai veya özel taşıma için de ideal taşıma araçlarıdır.

Özel nakliye grubuna giren lowbed, ton ağırlığındaki ve "normal kamyonlar" ile taşınamayan gönderilerle ilgilidir. Bu genellikle çok güçlü bir motora sahip kamyonlarla yapılan taşımacılıktır. Örneğin çok büyük bir makinenin parçaları, reaktör veya komple bir rüzgar türbini de olabilir. Ağır ve özel taşıma örnekleri ise şöyle gruplandırılabilir:

• Büyük çiftlik ekipmanları
• Silo
• Büyük boy kargolar
• Rüzgar türbini parçaları
• Tarım ve iş makineleri
• Prefabrik yapılar

Lowbed Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Belirli büyüklükteki malzemeleri taşırken bazen daha büyük taşıma kamyonlarına ihtiyaç duyulur. Örneğin, biraz daha yüksek bir nesneyi taşırken bir alçak yükleyiciye ihtiyacınız vardır. Bu nedenle lowbed taşıyıcı uzatılabilir ve indirilebilir. Lowbed taşımacılığın tüm avantajları ise şöyle sıralanabilir:
• Lowbed alçaltılmış olduğundan yüksek nesneler kolayca taşınabilir. Lowbed sayesinde nesne daha az yükselir ve böylece yolda tehlike oluşturmaz. Örneğin köprüler ve tünellerde herhangi bir sorun teşkil etmeyecek hale getirilebilir. Bu nedenle lowbed kamyonları daha yüksek nesneleri taşırken son derece kullanışlıdır.
• Lowbed römorkları ve dingiller taşınacak nesneye göre şekillendirilebilir. Daha uzun nesneler için gerekli izinlerle birlikte kamyonun uzunluğu artırılabilir ve yüksek nesneler için ise alçaltılabilir.
• Yasaların belirttiği şekle uygun taşımacılık sunar. Lowbed araçları yere oldukça yakın bir pozisyonda ayarlandığı için yol yönetmeliklerine uyum sağlar. Bu sayede ağır ve hacimli yükleri kara yolu ile rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
• Yere yakın taşıma sistemi güvenli bir nakil hizmeti de içerir. Yakın sürüş sarsıntıyı minimuma indirir ve taşınan nesnenin zarar görmeden ulaşmasını sağlar.
• Lowbed kamyonlarının güçlü motorları ağır yüklerle uzun yol katetmek için idealdir.
Siz de ağır ve hacimli yüklerinizi profesyonel ve yönetmeliklere uygun bir şekilde taşımak isterseniz Sertrans Logistics’in deneyimli kadrosu ve geniş araç filosundan yararlanarak lowbed taşımacılığın tüm avantajlarından faydalanabilirsiniz.
 

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın