İntermodal Taşımacılık ve Multimodal Taşımacılığın Farkları

Lojistik sürecinde taşınan yüklerin özelliğine göre ve müşterilerin talepleri doğrultusunda farklı taşımacılık modlarından yararlanılabilir. Böylece teslimat sürecinin hızlı, güvenli ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması sağlanır. İntermodal ve multimodal lojistik yöntemlerini tercih ederek global taşımacılık süreçlerinin profesyonel bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Uygun maliyet fırsatından zaman tasarrufuna kadar pek çok avantaj sunan bu modlar ile lojistik sürecini modern çözümlerle destekleyebilirsiniz.

Multimodal Lojistik Nedir?

Yüklerin tek bir sözleşme doğrultusunda taşınmasını sağlayan lojistik yöntemine multimodal taşımacılık adı verilir. Multimodal lojistik sürecinde birden fazla taşıma modu kullanılsa da tüm taşıma işleminden lojistik firması sorumludur. Multimodal yöntem, bu yönüyle intermodal sistemlerden ayrılır. Multimodal taşımacılık da intermodal yöntem gibi çok yönlü avantajlara sahiptir. Bu yöntemde deniz yolu konteynerleri daha fazla yük taşıyabilir. Aynı zamanda yıl boyunca uygun maliyetli lojistik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hem çevreci hem de güvenli olan bu yöntem ile ekonomik taşımacılık çözümleri elde edebilirsiniz. Multimodal lojistik süreçleri geçiş belgesi, sınır kapısı yoğunluğu ve trafik sorunlarından en az düzeyde etkilenir. Bu sayede taşımacılık, hızlı ve pratik bir şekilde tamamlanabilir. İntermodal sistemler de bu yönüyle lojistik hizmetlerine hız kazandırır.

İntermodal Taşımacılık Özellikleri

İntermodal taşımacılık, avantajları ile ön plana çıkan bir lojistik türüdür. Peki intermodal taşımacılık ne demektir? Bu lojistik türü, bir yükün ikiden fazla taşımacılık yönteminden yararlanılarak bir noktadan diğerine sevk edilmesi olarak tanımlanır. İntermodal yöntemlerde sevk edilecek yük, taşıma kabı değiştirilmeden farklı ulaşım sistemlerine aktarılır. Böylece güvenli ve hızlı bir teslimat süreci amaçlanır. İntermodal lojistik sistemleri üç aşamalı bir çalışma planını takip eder. Toplama, taşıma ve dağıtım süreçlerinin her biri titiz çalışmalarla planlanır. Bu sayede teslimat sürecinin her birinin gecikmelerden uzak bir şekilde tamamlanması sağlanır.

İntermodal ve Multimodal Lojistiğin Temel Farkları

Multimodal lojistik ile tüm taşıma çeşitlerinin ihtiyacınıza uygun kombinasyonlarından yararlanabilirsiniz. Bu yöntemde yüklerin, farklı taşıma modları için gereken birimlere dönüştürülmesi sağlanabilir. Sevkiyat belgeleri hazırlanırken yükleme adresi ve teslimat adresi arasında kullanılan her lojistik hizmeti için ayrı bir taşıma sözleşmesi düzenlenir. Nakliye sürecinden tek taşıyıcı sorumludur. İntermodal yöntemde ise taşıma kombinasyonu deniz, demir ve kara yolu şeklinde düzenlenebilir. Tüm bu sevkiyat işlemlerinden birden fazla taşıyıcı sorumlu olmaktadır. İntermodal lojistik süreçlerinde yükler nakliye biriminden taşınmaz. Yükleme adresi ve teslimat adresi arasında yararlanılan her lojistik hizmeti için multimodal yöntemde olduğu gibi pek çok sözleşme hazırlanır. Böylece yüklerin durumu ve taşıma koşulları güvence altına alınır.

Multimodal ve İntermodal Taşımacılığın Ortak Avantajları

Multimodal ve intermodal taşımacılık yöntemleri, çağın gereklerine hitap eden bir lojistik anlayışına sahiptir. Bu nedenle iki yöntem de yüklerin planlanan teslimat zamanında varış noktasına ulaşması için kaliteli hizmet sunmayı amaçlar. Böylece hızlı, güvenli ve pratik bir teslimat süreci gerçekleştirilir. Multimodal ve intermodal lojistik hizmetleri, çok sayıda ortak avantaja sahiptir. Bu hizmetler ile ülkeler arasındaki sınır engellerine takılmadan teslimat yapılması sağlanır. Bu da zaman tasarrufu yapılmasını kolaylaştıran bir faktördür. Profesyonel lojistik şirketleri kalifiye ve deneyimli personeller ile çalışmayı tercih ettiği için lojistik süreçleri de bu durumdan olumlu yönde etkilenir. Deneyimli personel hizmetleri sayesinde tüm sevkiyat sürecinin aksaklıklardan uzak bir şekilde tamamlanması sağlanır. Taşımacılık sürecinde uygun maliyetli çözümlerden yararlanmak için taleplerinize hitap eden mod seçeneklerini bir arada değerlendirebilirsiniz. Sertrans Logistics’in profesyonel hizmetlerinden destek alarak multimodal ve intermodal taşımacılık süreçlerini güvenilir çözümlerle tamamlayabilirsiniz.

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın