Otomotiv Lojistiği

Türkiye, küresel ölçekli otomotiv üreticilerinin üretim merkezlerinden biridir. Teknolojik altyapının olması, iş gücü kapasitesinin yüksekliği, coğrafi konum avantajlarına bağlı otomotiv lojistiği için çözüm imkanları, Avrupa Birliği ülkeleri ile yapılan Gümrük Birliği anlaşmaları ile Türkiye’de otomotiv endüstrisi hızla gelişmiştir. Hatta, otomotiv şirketleri 2019 yılında Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde, ilk 10 kuruluş arasında, ihracat değeri bazında 5, brüt katma değer göz önüne alındığında 2, üretimden satışlar değerlendirildiğinde 4. sırada yer almıştır. (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2020 yılında yayımlanan Otomotiv Sektörleri Raporu’na göre)

Otomotiv sanayinde büyümenin ve başarının sırrı, tasarım, teknoloji, ham madde, üretim ve otomotiv lojistiği süreçlerinin uyum içinde yürümesidir. Zira, sanayi dalı ham madde ve tüketici arasında tüm işlevleri kapsayan tedarik zincirinin ürünüdür. Bu bağlamda; strateji, kalite, maliyet, lojistik ve tasarım/teknoloji yönetimi için doğru çözüm ortaklarıyla yol almak gerekir. 

Otomotiv Sektörünün Özgün Otomotiv Lojistiği İhtiyaçları

Otomotiv sektörünün lojistik süreçleri dört ana başlık altında değerlendirilebilir. Üretim için hazır parça, diğer adıyla komponent lojistiği ilk adımdır. Ardından üretim sonrasında pazara yönelik hazırlanmış ürün, otomobil lojistiği bu alanın ikinci halkasını oluşturur. Ardından, satış sonrasına yönelik yedek parça lojistiği ve son olarak ikinci el otomotiv lojistiğinden söz edilebilir.

Türkiye’nin ithalat ve ihracat süreçleri göz önüne alındığında, otomotiv lojistiği faaliyetleri içinde, ithal araçların getirilmesi, elleçlenmesi, gümrüklü park alanlarına sevki, gümrükleme işlemlerinin yapılması, sevk öncesi operasyonların yürütülmesi ve satış bayilerine transferi yer alır. Buna ek olarak; ihraç araçlar için otomotiv taşımacılığı, gemilere yükleme, iç pazar için araçları park alanlarına çekme, bölge bayilerine ulaştırma, otomotiv lojistiğinin diğer önemli adımları arasındadır. Ayrıca ikinci el araçların büyük şehirlerden Anadolu’ya sevk edilmesi, servis ve bakım istasyonlarına yedek parça tedarik edilmesi gibi zorlu operasyonlar da otomotiv sektörünün özgün lojistik ihtiyaçları arasında bulunur.

Nihai ürünlerin montajlanmasından etiketlenmesine, test ve yazılım hizmetleri için teknik imkanlar bulunan muhafaza alanlarının yapılandırılmasına kadar hemen her adımda, profesyonel servislere ihtiyaç vardır. Her geçen yıl büyüyen otomobil sanayisinde, lojistik ve taşımacılık alanındaki donanımlı ulusal ve uluslararası hizmetlere duyulan ihtiyaç da büyümeye devam etmektedir.

Lojistik ve Transfer için Uzman Partnerlerle Başarı Mümkün

Otomotiv sektörünün dinamik doğasına, küresel dünyanın ihtiyaçlarına, ithalat ve ihracattaki yoğun iş süreçlerine uygun hizmetleri ancak alanında uzman ve deneyimli otomotiv lojistiği partnerleri aracılığıyla alabilirsiniz. Hasarsızlığın, teknik altyapı olanaklarının, depo ve antrepo hizmetlerinin büyük önem taşıdığı otomotiv alanında, profesyonel çözüm ortakları sayesinde kayıp maliyetlerini azaltabilir, ham madde tedarik süreçlerinden ürünün tüketiciye ulaşmasına dek uzanan zincirin, sorunsuz işlemesini sağlayabilirsiniz.

Sertrans Logistics, uzman kadrosu ve 30 yılı aşan sektör tecrübesiyle transfer ve lojistik ihtiyaçlarınıza yanıt verir. Transfer alanında, uluslararası karayolu, havayolu, denizyolu ve intermodal transfer seçenekleri bulunan Sertrans Logistics, %99.9 hasarsızlık oranı ile güveninize layıktır. Zamanında teslim, hızlı taşımacılık sunan hizmetler arasında, online araç takibi, SMS ile bilgilendirme, özel ekipman desteği yer alır. Ayrıca, Euro/5 ve Euro/6 standartlarında araç filosu bulundurur ve Avrupa’nın her noktasına ulaşan global network’ün bir parçasıdır. Sertrans Logistics’in otomotiv lojistik çözümleri ise anlık talep artışlarına cevap verebilecek altyapı imkanlarına sahiptir. Öyle ki, stok doğruluğunda yalnızca binde bir hata payı bulunur. Ayrıca, RFID teknolojisi ile ürün takibi, antrepo ve depolama hizmetleriyle yanınızdadır. Siz de ulusal ve uluslararası otomotiv lojistiği ihtiyaçlarınızda deneyimli Sertrans Logistics hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ticarete değer, transfere kalite ve hız katan servisler sayesinde, sektör faaliyetlerinizde kaliteyi artırabilir, büyümeyi destekleyebilirsiniz.

SON EKLENEN BAŞLIKLAR

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını derinlemesine keşfedin. Fırsatlar ve ipuçları yazımızda.

KEŞFET
Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

2023 Ağustos ayı dış ticaret verileri karşılaştırmamızı yazımızda inceleyebilirsiniz.

KEŞFET
Temmuz Ayı Dış Ticaret Verileri

Temmuz Ayı Dış Ticaret Verileri

2023 Temmuz ayı dış ticaret verileri karşılaştırmamızı yazımızda inceleyebilirsiniz.

KEŞFET
Sürdürülebilir Lojistik Yaklaşımı

Sürdürülebilir Lojistik Yaklaşımı

Sürdürülebilir Lojistik yaklaşımları son yıllarda sıklıkla konuşuluyor. Detaylar yazımızda

KEŞFET

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET

SERTRANS PORT

Sertrans Port’a üye olarak; 30 yılı aşkın süredir global ve yerel markaların bir numaralı tercihi olan Sertrans Logistisc’in gücünden faydalanacak ve yük arama derdine son vereceksin.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın