Sağlık Lojistiği

İlaç firmaları, ecza depoları, hastaneler, muayenehaneler, medikal şirketleri ve tıbbi cihaz üreticileri için ithalat ve ihracat süreçlerinin olmazsa olmazı sağlık lojistiğidir. Sağlık sektörünün ihtiyaçlarına, özel gereksinimlerine, hız ve kalite beklentilerine yanıt veren sağlık lojistiği hizmetleri, dünyada her geçen gün sağlık yatırımları ve sağlık turizmi ile öne çıkan ülkemiz için adeta bel kemiği görevi görür.


 

Küreselleşen Dünyada, Sağlık Lojistiği Kilit Önem Taşır

Sağlık sektörü, dünyanın küresel bir pazar olduğu geniş yatırım alanlarından biridir. Öyle ki, birçok ilacın, tedavi yönteminin patent altına alındığı ve az sayıda üretici/üretim merkezi tarafından dünyaya sunulduğu tedavi ve ilaç alanında, etkin ve yaratıcı lojistik çözümleri gereksinimi hayati düzeydedir. İnsan ve hayvan sağlığı için gerekli sağlık malzemelerinin tedariği veya bir ilacın üretimi için ihtiyaç duyulan ham maddelerin transferi, zaman zaman onlarca farklı ülkeden işlem yapılmasını gerektirir.
Peki, sağlık lojistiği nedir? Sağlık lojistiği, ham madde/ilaç üretimi, tıbbi cihaz imalatı, ithalatı, sağlık sektörü için ihtiyaç duyulan tüm malzemelerin teminatı, depolanması, korunması, belirlenen varış noktalarına güvenli bir şekilde transfer ve teslim edilmesi sürecinin adıdır. Bu bağlamda, lojistik hizmetleri; uluslararası taşımacılık, dağıtım, gümrüklü-gümrüksüz depo, antrepo, gümrükleme işlemleri için özgün modellemelerle çözüm oluşturacak sağlık lojistiği servislerini içerir.


 

Sağlık ve İlaç Lojistiği için Hassas Çözümler

Sağlık alanındaki lojistik hizmetlerin sahip olması gereken temel özellikler mevcuttur:
● Tüm lojistik işlemlerinin Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine, GMP standartlarına uygun hizmet sağlanması gerekir.
● İlaç ve sağlık ürünleri için uygun ısı, nem düzeylerinin sağlanması şarttır.
● Sıkı hijyen kuralları takip edilmelidir.
● Entegre sistemler sayesinde depo yönetim sistemlerine anında erişim sağlanmalıdır.
● RFID etiketi ve ambalajlama teknolojisi ile ürün takibinin yapılması önemlidir.
● Sağlık sektörüne özel, katma değerli hizmetlerin gerçekleştirilmesi çözüm kapsamında olmalıdır.
● Depolama alanları, antrepo ve gümrük hizmetleri sağlanmalıdır.
● Stok doğruluğunda düşük hata oranı bulunmalı ve güvenli sağlık lojistiği partnerleri ile çalışılmalıdır.
● Soğuk zincir (frigo taşımacılık adıyla da anılır) ve normal taşıma ihtiyaçlarına cevap verilmelidir.

 

Büyüyen Sağlık Sektörü için Sağlık Lojistiğinin Önemi

Özellikle Türkiye gibi her geçen gün tıbbi yatırımları büyüyen bir ülke için sağlıkta lojistik ve taşımacılık faaliyetlerinin kalitesi, sağlık alanında başarının sırrıdır. Klinik uzmanlar, ilaç ve biyoteknoloji ortakları, laboratuvar firmaları, hastaneler, sağlık hizmet alıcıları, teknoloji ve veri analitiği şirketleri, sağlık lojistiği ağlarının parçalarıdır. Tüm süreçlerin sorunsuz işleyişi için doğru ekipmana, ilaca, ham maddeye zamanında sahip olmak gerekir. Tüm aktörler arasındaki transferlerin sorunsuz sağlanması, son derece hassas olan sağlık ürünlerinin sevkiyatının zamanında ve hasarsız gerçekleşmesi, profesyonel donanım ve deneyim gerektirir.

Sağlık lojistiği alanında çalışan her personelin, hijyen kurallarına, taşıma talimatlarına ve güvenlik önlemlerine uygun hareket etmesi önem taşır. Hatta yükleme, indirme ve depolama süreçlerinde, çalışanların gerekli durumlarda özel giysiler giyerek çalışmalara katılması gibi gereklilikler olabilir. Bu nedenle, lojistik uzmanlarının alanda bilgi sahibi, görevle ilgili eğitim almış olması, olası teftişler için hazırlık göstermesi müşteriler için önemli bir avantajdır. Üstelik tüm bu işlemlerin koordinasyon içinde yürütülmesi gerekir.

Sertrans Logistics, 30 yılı aşkın süredir edindiği lojistik ve taşımacılık tecrübesi ile ulusal ve uluslararası arenada müşterilerine etkin çözümler üretir. İşinize hız, transferlerinize kalite katan özel hizmetleriyle, farklı sektörlerin ihtiyaçlarına özel servisler sunar. Siz de Sertrans Logistics’in sağlık lojistiği alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi alabilir ve sağlık sektörüne özel çözümlerinden yararlanabilirsiniz. Türkiye’nin büyüyen sağlık yatırımlarına değer katan özel çözümlere, Sertrans Logistics’in uzman kadrosuyla ulaşabilirsiniz.

SON EKLENEN BAŞLIKLAR

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını derinlemesine keşfedin. Fırsatlar ve ipuçları yazımızda.

KEŞFET
Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

2023 Ağustos ayı dış ticaret verileri karşılaştırmamızı yazımızda inceleyebilirsiniz.

KEŞFET
Temmuz Ayı Dış Ticaret Verileri

Temmuz Ayı Dış Ticaret Verileri

2023 Temmuz ayı dış ticaret verileri karşılaştırmamızı yazımızda inceleyebilirsiniz.

KEŞFET
Sürdürülebilir Lojistik Yaklaşımı

Sürdürülebilir Lojistik Yaklaşımı

Sürdürülebilir Lojistik yaklaşımları son yıllarda sıklıkla konuşuluyor. Detaylar yazımızda

KEŞFET

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET

SERTRANS PORT

Sertrans Port’a üye olarak; 30 yılı aşkın süredir global ve yerel markaların bir numaralı tercihi olan Sertrans Logistisc’in gücünden faydalanacak ve yük arama derdine son vereceksin.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın