Tekstil Lojistiği

Her sezon modanın değiştiği, giyim trendlerinin mevsimlik olarak şekillendiği tekstil sektöründe, hız, süreklilik önem taşır. Tekstil sektörünün özel ihtiyaçlarını göz önüne alarak hazırlanan lojistik hizmetleri, tekstil ve hazır giyim lojistiği adıyla tarif edilir. Depolamadan dağıtıma, paketlemeden etiketlemeye ve taşımacılığa kadar farklı birçok süreç entegre bir şekilde işler.


 

Tekstil Lojistiği için Özel Çözümler

Tekstil lojistiği ve taşımacılığı, hem sektöre bağlı gereksinimler hem de ürün nedeniyle özel çözümler gerektirir. Anlık talep artışlarının ve dönemsel talep yoğunluklarını olduğu tekstil alanında hızlı çözüm üreten altyapıya, anlık doğru stok takibi yapılan depolama sistemlerine ihtiyaç had safhadadır.

Buna ek olarak, tekstil ürünleri kolay zarar görebilir, narin yapılı olduğundan hem tekstil ve hazır giyim lojistiği hem de taşımacılığında, diğer ürünlerden çok daha fazla özen gerektirir. Öyle ki, tekstil ürünleri özel tasarlanan araçlarla taşınır, uygun sıcaklık ve nem sunan depolarda saklanır, steril ortamlarda muhafaza edilir.

Son ürünün uygun koşullarda varış noktasına ulaşmasının yanında, tedarik edilmesi gereken girdilerin farklı noktalardan alınması ve zamanında üreticiye ulaştırılması da tekstil ve hazır giyim lojistiğinin parçasıdır. Üstelik üretimde süreklilik için girdiler, dünyanın farklı birçok noktasında üretim merkezine sorunsuz ulaşmalıdır.

Bunun yanında e-ticaretin gelişmesiyle beraber e-tekstil de tekstil ve hazır giyim lojistiği yeni bir iş kolu halini almıştır. Üretici, depo ve tüketici arasındaki lojistik süreçler için online yük ve araç takibi temel ihtiyaç haline gelmiştir. Hatta SMS ile bilgilendirme, zamanında teslim, teslimat seçeneklerinin online olarak seçilebilmesi gibi birçok güncel gereksinimin lojistik sistemleri tarafından karşılanması beklenir.


 

Türkiye’nin Tekstil Gücüne Lojistik Desteği

Türkiye’nin geleneksel olarak en güçlü olduğu iş kolları arasında tekstil gelir. Öyle ki, Türkiye’nin en çok istihdam ve katma değer yaratan sektörleri arasında tekstil ilk sıralardadır. Hem hazır giyim hem de ev ve endüstriyel tekstil üreticiliğinde öne çıkan Türkiye, aynı zamanda farklı ülkelerden gelen hammaddelerin ürüne dönüştürüldüğü bir iş gücü merkezidir.

2019 yılına ait Ticaret Merkezi (ITC) TradeMap verilerine göre, Türkiye “Başlıca Tekstil İhracatçıları ve İhracat Miktarları” sıralamasında Çin, Avrupa Birliği, ABD, ve Hindistan’ın ardından 5. sırada yer alır. Söz konusu hazır giyim olduğunda ise Çin, AB, Bangladeş, Vietnam ve Hindistan’ın hemen ardında 6. sırada bulunur. 2019 yılının “Başlıca Tekstil İthalatçıları ve İthalat Miktarları” verilerinde ise Türkiye, 7. sırada yer almıştır.

Devir hızının ve sürekli talebin yüksek olduğu tekstil alanında, Türkiye’nin başarısında tekstil ve hazır giyim lojistik ve tekstil taşımacılığı kollarının önemi bir hayli fazladır. Küresel üretim anlayışının gelişmesiyle onlarca farklı girdi, dünyanın farklı bölgelerinden ülkemize gelir. Ürünler işçilikle son halini alırken farklı ülkelere pazarlanmak üzere transfer edilir. Zamanında ve kaliteli ürünlerin piyasaya ulaştırılması için farklı noktalardan gelen girdilerin tedariği, zamanlaması ve uygulaması hatasız olmalıdır.

Doğru fiyatlandırma ve zamanlamayla girdi temini, nakliye, envanter oluşturma, depolama, malzeme idaresi ve ambalajlama süreçlerinin iç içe geçen girift yapısı, tekstil ve hazır giyim lojistiğini tarif eder. Tüm proseslerin üretici ve tüketici için minimum maliyette, yüksek hızda ve kalitede olmasını sağlayan lojistik hizmetlerindeki profesyonelliktir. Bu nedenle, sektörel büyüme için üreticilerin doğru lojistik partnerlerle yol alması hayati önem taşır.

Trendlerin Hızına Hızla Çözüm Üreten Sertrans Logistics

Sertrans Logistics, tekstil ve hazır giyim lojistik / taşımacılık ihtiyaçlarına 30 yıllık sektör tecrübesi ile profesyonellikle yanıt verir. Hızlı değişen tüketici beklentilerine, sektör ihtiyaçlarına taşımacılık, depolama ve e-ticarete entegre çözümler ile karşılık oluşturan Sertrans Logistics, global ve yerel platformda birçok firmanın çözüm ortaklığını üstlenir. Siz de tekstil ve hazır giyim lojistik hizmetleri için özel askılı taşıma hizmetinden ve diğer ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

SON EKLENEN BAŞLIKLAR

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını keşfet

Almanya dış ticaret pazarını derinlemesine keşfedin. Fırsatlar ve ipuçları yazımızda.

KEŞFET
Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri

2023 Ağustos ayı dış ticaret verileri karşılaştırmamızı yazımızda inceleyebilirsiniz.

KEŞFET
Temmuz Ayı Dış Ticaret Verileri

Temmuz Ayı Dış Ticaret Verileri

2023 Temmuz ayı dış ticaret verileri karşılaştırmamızı yazımızda inceleyebilirsiniz.

KEŞFET
Sürdürülebilir Lojistik Yaklaşımı

Sürdürülebilir Lojistik Yaklaşımı

Sürdürülebilir Lojistik yaklaşımları son yıllarda sıklıkla konuşuluyor. Detaylar yazımızda

KEŞFET

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET

SERTRANS PORT

Sertrans Port’a üye olarak; 30 yılı aşkın süredir global ve yerel markaların bir numaralı tercihi olan Sertrans Logistisc’in gücünden faydalanacak ve yük arama derdine son vereceksin.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın