Uluslararası Lojistik Yönetimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası lojistik ve ticaret, hemen her tür şirket ya da e-ticaret yapan işletmeler için gelişim sürecinin bir parçasıdır. Ancak siparişlerin küresel olarak gönderilmesi yalnızca karmaşık değil, aynı zamanda maliyetli ve zaman alıcıdır. Hammadde, ürün, makine ya da herhangi bir şeyin taşınması esnasında uygulanması gereken uluslararası prosedürler nedeniyle oldukça kapsamlı bir taşımacılıktır. Bu nedenle uluslararası lojistikte malların taşınması, güvenliği, varış noktası, zamanlama ve dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bu aşamalar şirketin işleyişini ve müşteri deneyimlerini doğrudan etkiler. Bu nedenle uluslararası lojistik yönetimi büyük ya da gelişmekte olan her şirket için son derece hassas ve önemli bir konudur.

Uluslararası lojistik ve taşımacılık süreci, küresel bir tedarik zinciri ağı aracılığıyla bitmiş ürünlerin nakliyesini ve tüm sürecin takip edilmesini içerir. Ayrıca, malların dünya çapındaki son kullanıcılara verimli bir şekilde ulaştırılması için uluslararası nakliye ve dağıtımdan oluşur.

Ticari faaliyetlerini uluslararası pazara genişletmek isteyen şirketler için mevcut fiziksel mal dağıtımını değerlendirmek çok önemlidir. Örneğin, yerel bölgedeki tek bir depodan envanter depolayan ve siparişleri gönderen bir şirketin uluslararası bir siparişi yurt dışına göndermenin ne kadara mal olacağını hesaplaması gerekir. Durumun üstesinden gelmek için çeşitli seçenekler mevcuttur. Ancak en önemlisi uluslararsı taşımacılıkta uygun nakliyenin seçilmesi, malların sigortalanması, gümrük işlemleri ve son alıcıya malın ulaşması pek çok ayrıntı içerdiğinden uluslararası lojistik yönetimi yapılmalıdır.

Uluslararası Lojistik Yönetimi Nedir?

Uluslararası lojistik yönetimi, küresel tedarik zincirine odaklanan lojistik yönetimidir. Yabancı ülkelere mal ve hizmet sağlayan işletmeler ve diğer kuruluşlar, tedarik, üretim ve dağıtım için küresel tedarik zincirini kullanır.

Uluslararası lojistik ve tedarik zinciri yerel bir tedarik zinciri ile aynı özellikleri ve işlevleri içerir. Uluslararası lojistik yönetimi, tedarik, depolama, envanter yönetimi, nakliye, kalite kontrol ve müşteri hizmetleri gibi tedarik zinciri konularıyla ilgilenir. Ancak uluslararası lojistik yönetimi şirketin gelişimi için dış kaynaklı ve uluslararası faaliyetlere yönelir. Örneğin yönetimde söz sahibi kişiler, bir fabrika kurup başka bir ülkede işçi kiralayabilirler, çünkü işçilik ve sarf malzemeleri daha az maliyetlidir. Belirli ülkelerde mal ve hizmet de satabilirler.

Uluslararası lojistik yönetimindeki profesyoneller, şirketin tedarik zincirinde başarılı bir şekilde yer alması için mal ve hizmet ithalatı/ihracatı, yabancı ülkelerde kaynak sağlama ve iki veya daha fazla ülke arasında nakliye ve depolama gibi faaliyetlerde bilgi ve becerilere sahiptir.

Ayrıca küresel tedarik zincirini etkileyen yasal ve kültürel konuları ve yabancı ülkelerle iş yapma süreçlerini yönetebilirler.

Uluslararası Lojistik Yönetiminin Aşamaları

Uluslararası lojistik yönetimi şirketleri satın alma, depolama, dağıtım, tahmin, müşteri hizmetleri veya planlama hizmetleri gibi çeşitli departmanları kontrol edebilir. Tüm işleyiş ve aşamaları ise şöyledir:

• Stratejik hedeflerin izlenmesi
• İş süreçlerini analiz etme, optimize etme ve standartlaştırma
• İyileştirme projelerinin koordinasyonu
• Maliyetleri düşürmek
• Personelin doğru şekilde yerleştirilmesi
• Stok yönetimi
• Müşteri deneyiminin iyileştirilmesi

Her zamankinden daha hızlı değişen bir dünyada rekabet, üreticileri ve şirketleri gelişime zorlar. Gelişim ve müşteri memnuniyeti ise daha iyi ürün kalitesi, maliyet kontrolü veya müşteri sadakatini hedefleyen bir yaklaşımla yapılabilir.

Uluslararası Lojistik Yönetiminin Avantajları

Lojistik, akıllı organizasyon sanatıdır. Her gün bir şeyin nasıl daha hızlı, daha verimli ve hepsinden önemlisi daha sürdürülebilir yapılabileceği hakkında araştırmalar yapılan, teknolojilerle desteklenen ve gelişimine devam eden bir sektördür. Bununla birlikte uluslararası lojistik yönetimi daha az hammadde israfı sağlayacak şekilde lojistik süreçleri organize etmek için de önemlidir.

Uluslararası lojistik firmaları özellikle sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimine odaklanır ve satın alma, envanter yönetimi, depolama, üretim, planlama, çizelgeleme ve nakliyeye kadar tedarik zincirinin tüm alanlarını kapsar.

Uluslararası lojistik, müşteri gereksinimlerini karşılamak için mal ve hizmetlerin akışını ve depolanmasını planlamak, uygulamak ve kontrol etmek için kullanılan tedarik zinciri yönetiminin hayati bir parçası haline geldiğinden yönetim ve işleyişin kontrolü önemlidir. Ancak her şey olması gerektiği gibi yapıldığında kar, müşteri memnuniyeti ve kısa sürede gelişim gibi pek çok avantajı vardır.

• Rekabetçi fiyatlandırma ve düşük maliyet: Sorunsuz uluslararası lojistik işlevleri sürdürmek, rekabetçi kalmanın anahtarıdır. Ek nakliye maliyetlerine rağmen yurt dışında daha ucuza mal üretilebilir. Bu nedenle en büyük e-ticaret işletmeleri dahi küresel lojistik ağını kullanır.
• Geniş ürün yelpazesi: Küresel bir tedarik zinciri, işletmelerin müşterilere daha fazla ürün getirmesine yardımcı olabilir. Ayrıca e-ticaret işletmeleri, etkili uluslararası lojistik süreçleri ile birden fazla nişi keşfedebilir.
• Büyük ölçekli siparişler: Küresel lojistiğin bir başka avantajı da daha büyük hacimli siparişleri yerine getirmeyi kolaylaştırmasıdır. Yerel arz, talebi karşılamadığında dış kaynaklara başvurulabilir.
• Yeni müşterilere ulaşım: Uluslararası lojistik sadece belirli bir tedarik zinciri ile ilgili değildir. Ürünlerinizi küresel olarak satmak, tamamen yeni bir pazar segmentine girmenizi sağlar. Bunun için araştırma ve nakliye stratejileri de uluslararası lojistik yönetimi firmaları sayesinde yapılır.
• Gümrük ve ithalat vergileri: Uluslararası lojistikte en önemli kısım gümrüktür. Ülkeden ülkeye göre değişen ticaret ve gümrük prosedürleri bilinmesi gerekir. Ancak uluslararası lojistik yönetimi tüm işlemleri sizin için doğru bir şekilde yapabilir.

Küresel pazardan yararlanmak, maliyetleri düşürmek, ürün gamını genişletmek, hızlı ve doğru bir teslimat gerçekleştirmek ve müşteri memnuniyeti şirketlerin gelişimi için bir puzzle'ın parçaları gibidir. Bu nedenle siz de uluslararası lojistik yönetimi hizmeti alarak şirketin büyümesini hızlandırabilir, Sertrans Logistics'in profesyonel ekibi ve uluslararası lojistik konusunda deneyiminden yararlanabilirsiniz.

 

BLOG

Sektöre yön verebilecek fikirleri sizlerle paylaşıyor, sektörel ihtiyaçlar ve yeni trendler hakkında sizleri haberdar ediyoruz.

KEŞFET
close
Teklif Alın

Bizi Takip Edin.

done
clear

Ana Sayfa
done
clear
close

Portal Girişi Teklif Alın